PoC (Proof of Concept)

Proof of Concept, hazırlanan bir ürünün, yazılımın veya hizmetin henüz final versiyonuna gelmemiş halini müşterinin sahasında deneme anlamına gelmektedir. PoC, müşterinin isteği doğrultusunda geliştirilen bir ürünün müşteriye gösterilmesi de olabilir, müşteri kazanmak için yapılan ürün tanıtımı da olabilir.


Örneğin,

hâlihazırdaki müşterinizin istediği iot sistemini üretim hattına götürerek sisteme bağlayarak çalışmasını gösteriyorsunuz

ya da kuaförler için özelleştirdiğiniz web sitenizi kuaförlere giderek satmak istiyorsunuz, doğrudan müşteri karşısında internet siteniz üzerinden örnek randevu alıyorsunuz.

Buna benzer bir örneği bir Microsoft yetkilisi sunumda anlatmıştı,
“Henüz geliştirdiğimiz yapay zeka destekli yazılımımızı (hâlihazırdaki müşteri için) sisteme uyguladık, ekranda gördüğünüz çıktılar banka sunucusuna yapılan istekler” diye ekrandan gösterirken yazılar bir anda kırmızıya dönmüş ve kredi kartlarından birinin normalden farklı yerlerde alışveriş için kullanıldığını göstermiş ve müşterinin kredi kartını bloke edip müşteriye mesajla bilgi vererek otomatik destek telefonu açmış. Sunu esnasında böyle bir olayın gerçekleşmesi programın düzgün bir şekilde çalıştığının doğrudan kanıtı niteliğindedir.

Yazı oluşturuldu 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön